Előadás Bobogókőn
 
ZARÁNDOKLAT
 
Levelek
 
Ősbuda
 
Menü
 
Linkajánló
 
Fórum!
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Szavazás
Önnek mi a véleménye az oldalon található adatokról?

Fantasztikus!
Hihetetlen
Érdekes
Lehetetlen
Hülyeség
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Vélemények
 
dr. Torma István szakvéleménye

Beszámoló a pilisborosjenői terepszemléről

2011. január 18-án Tamáska Péter kérésére Maróti Évával, a szentendrei múzeum régészével megtekintettük a Pilisborosjenő határában található kőfalakat. A helyszínen csatlakozott hozzánk Repiszky Tamás, szintén szentendrei régész.

Velünk tartott Pilisborosjenő alpolgármestere és a környező falvak önkormányzatától három képviselő.
Tamáska Péter vezetésével bejártuk a kérdéses terület hosszabb szakaszát. A belterület nyugati szélétől, a Vendel-hegytől északra indul nagyjából nyugati, kissé délnyugati irányba, a Malom-erdő fele egy ma is használt út. Az út mintegy 600 m hosszan (ez és a továbbiakban megadott méretek hozzávetőlegesek) enyhe emelkedővel halad. Egy kocsinyom szélességben murva borítja, amelyet az erózió helyenként lemosott. Két oldalán füves,
gazos sáv van.
Ezen kívül figyelhető meg mindkét oldalon a bokrokkal, helyenként fákkal benőtt kőfal maradványa. A párhuzamosan haladó falak távolsága egymástól 10-12 m. A részben földdel és törmelékkel borított, jelen állapotukban derékmagasságú falak maradványa végig határozottan kivehető. Bányászott, szabálytalan hasáb alakú, különböző méretű kövekből, kötőanyag nélkül készültek. A megfigyelhető falsíkok a száraz falazási technikának felelnek meg. Vastagságuk a megfigyelhető helyeken kb. 80 cm.


A falak az emelkedő tetején egy kanyarral bemennek a szálerdőbe. Itt a nagyobb fedettség miatt kevésbé látszanak, de nyomaik teljesen egyértelműen kivehetők. A modern út itt már más nyomvonalon halad. Az erdei szakaszon ismeretlen korban, de a fal emelésénél mindenképpen később kisebb asztal nagyságú, négyszögletes lapos köveket döntöttek a falhoz. Mellettük kisebb, szabálytalan alakú szintén lapos kövek sorakoznak.
A falmaradványok további szakaszát nem jártuk be.
A maradványokkal kapcsolatban három alapvető probléma merül fel. Ezek közül az első teljes kiterjedésük megállapítása tüzetes terepbejárással, részletes geodéziai felméréssel lényegében egyszerűen megoldható. Ehhez csatlakozhat a felhasznált legalább két féle kőanyag geológiai vizsgálata. (a falak, illetve a falhoz támasztott kövek anyaga eltérő), beleértve származási helyük megállapítását is. Jelen ismereteink szerint nem
tudunk választ adni a két legfontosabb kérdésre: korukra és az ezzel szorosan összefüggő rendeltetésükre.

Hasonló objektummal hosszú pályafutásom alatt régészként sem a terepen, sem a szakirodalomban nem találkoztam. Tudomásom szerint hasonlóképpen nyilatkoztak a helyszínen eddig járt régész kollégák is.


Az út és a falak összetartozását biztosra vehetjük, de az út két oldalát kísérő falak rendeltetésére felmerült elképzelések (útvédő fal, birtokhatár, városfal stb.) nem többek könnyen cáfolható ötleteknél.
A falak emelésének korából az őskor teljes biztonsággal kizárható. Az eltérő szerkezet és a Pannonia úthálózata szempontjából értelmetlen elhelyezkedés és irány miatt a létesítmény római kori keltezésére sem gondolhatunk.

Ugyancsak nem illik bele a középkori utak és egyéb létesítmények rendszerébe sem.
A keltezést illetően leginkább arra a véleményre hajlok, hogy a törökkor legelején elpusztult falut a 17. század legvégén újra betelepítő németek emelték a falakat, még valamikor a 18. század folyamán. Ennél későbbi létesítés nem valószínű. A rendeltetésre ez a keltezés sem ad magyarázatot.


A terepszemlénk során felületesen megvizsgált objektum véleményem szerint korától és rendeltetésétől függetlenül feltétlenül megőrzésre és védelemre méltó nagyszabású létesítmény.


A további kutatásokat több irányban érdemes folytatni. Be kell vonni a vizsgálatokba a régi térképeket, beleértve az első kataszteri felmérést is. Az általam valószínűsített keltezés miatt fel kell venni a kapcsolatot néprajzosokkal, leginkább célravezetőnek a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum munkatársainak megkeresését tartom.

Eredményes lehet a viszonylag új tájtervezés szakembereinek megkeresése is.
Az objektum szerkezetét, a falak és az út összefüggését, az út esetleges korábbi periódusait csakis régészeti módszerekkel lehet és szabad vizsgálni. Szondázó feltárással adatokat nyerhetünk a fenti kérdések megválaszolásához. Arra azonban fel kell hívnom a figyelmet, hogy a keltezés és a rendeltetés kérdésének eldöntéséhez nem szabad vérmes reményeket fűzni a régészeti feltáráshoz, amelyet csakis a hivatalosan előírt intézményi háttérrel, megfelelő szakembernek szabad elvégeznie a szükséges engedélyek birtokában.


Budapest, 2011. január 28.

                                                               dr. Torma István
                                                               nyugdíjas régész

 

Mi merre? Mi hol? MÚLT ÉS JELEN

 
Kell ott fenn...


 
Látogatottság
Indulás: 2007-06-16
 
látogató van itt
Idő
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Hozzászólások
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Zene
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!