Buda visszafoglalása után a Pálos szerzetesrend beadványokban kérte vissza a Buda közeli nyolc kolostorát.
Ezeknév szerint:a budai Szent Lőrinc, a budai Szent Pál, a fehéregyházi, a szentkeresztről nevezettpilisi,a nosztrai, a visegrádi Szent András és a tornallyai Szent Mihály kolostorok voltak. Egyetlen támpontjuk Ferrárius Zsigmond, osztrák történész adata volt. A bizonytalan és félreérthető meghatározása után indulva találták meg a Szent Pál-völgyben a Szent Pál kolostor romjait.
Ennek a helyét a régi térképek is jelölték. /Z. Paul/ ALazius W. 1556-os térképén láthatóSalmar mezőváros felett egy titokzatos felirat /Salva/ melynek jelentése megment /menedék/ Továbbá megtalálható e térképen aSzentkereszt tiszteletére épült templom majd kolostor helye /Zanto/ közelében jelentése szentföld .Az 1630-ban készült festmény a Szent Lőrinc kolostor 1526-os pusztulását örökíti meg .Pongrác atya jövendölése „Te a magyarsággalegyütt növekszel és annak hanyatlásukkal hanyatlasz el !”
Az elrejtett pálos főkolostor
TAMÁSKA PÉTER
Egy képzelt tárgyalás
Buda visszafoglalása után a Pálos szerzetesrend beadványokban kérte vissza a Buda közeli nyolc kolostorát.
Ezek név szerint: a budai Szent Lőrinc, a budai Szent Pál, a fehéregyházi, a szentkeresztről nevezett pilisi, a nosztrai, a visegrádi Szent András és a tornallyai Szent Mihály kolostorok voltak. Egyetlen támpontjuk Ferrárius Zsigmond, osztrák történész adata volt. A bizonytalan és félreérthető meghatározása után indulva találták meg a Szent Pál-völgyben a Szent Pál kolostor romjait.
Ennek a helyét a régi térképek is jelölték. /Z. Paul/ A Lazius W. 1556-os térképén látható Salmar mezőváros felett egy titokzatos felirat /Salva/ melynek jelentése megment /menedék/ Továbbá megtalálható e térképen a Szentkereszt tiszteletére épült templom majd kolostor helye /Zanto/ közelében jelentése szentföld . Az 1630-ban készült festmény a Szent Lőrinc kolostor 1526-os pusztulását örökíti meg . Pongrác atya jövendölése „Te a magyarsággal együtt növekszel és annak hanyatlásukkal hanyatlasz el !”
Szent Pál kolostortól tovább indulva Székesfehérvár irányába, 4-5 km -re egy kolostor maradványaira bukkantak de
azonosítani nem tudták. /Makkosmária/ Innen Visegrádra mentek, ahol egykori, Szent Andrásról elnevezett kolostoruk romjaitkeresték, de csak egy bedőlt templom maradványaira bukkantak. A kutatást a sűrű erdőség mélyén a nagy hegy lábánál épült nosztrai kolostornál folytatták volna, azonban a nagy hó miatt nem tudták megközelíteni. Útjukat teljesen
eredménytelennek tartották. Elmondják, hogy egykirályi dekrétumszerint csak a ferencesek, karmelitákés a jezsuiták kaphatták visszaBudán a kolostoraikat. A hazatértpálos atyák Pesten kereshettek letelepedésükre megfelelő szabad területet. A királyi engedély késlekedése miatt csak évekkel később kezdhették el az építkezést./Kisbán Emil/
A kutatás még ma is folytatódik. Több pálos kolostor helye ismeretlen, például : Szent Ilona /pilup sziget/ ,SzűzMária /Fehéregyháza/, Szen Eusztál / Pest megye/...A Szentkereszti főkolostor romjainak azonosításában a kutatók bizonytalanok Három helyszín jöhet szóba. Szántó, Kesztőlc és Pilisszentkereszt.Sajnos a feltárások a /pénz?/ hiányában szünetelnek. A régészetibizonyítékok helyett most a levéltárikutatások válnak fontossá. ASzent Lőrincről elnevezett főkolostoruk helyét a kutatók a pálosok általegyszer már megtalált Szent Pál kolostorral azonosítják. Azt persze tudjuk, hogy két kolostor egy helyen nem épülhetett. Ennek a talánynak két megfejtése lehet.
1: A neveket felváltva használták, vagyis a kétkolostor egy és ugyanaz. /ez a hivatalos állásfoglalás/ Szerintük,mikor Budáról átszállították Szent Pál testét a Szent Lőrinc kolostorba, akkor történt az új név felvétele.
2: kettő egymástól független kolostor létezett a pálos renden belül.
A. Szent Pál kolostor /Budakeszi út 93a nyereg alatt/
B.Szent Lőrinc főkolostor /A tanulmány a több szálon futó bizonyítások alapján a solymári medencében helyezi el és a Mátyás dombon található romokkal azonosítja.
A Szent Pál kolostor azért sem lehet a főkolostor, mert a híradások szerint 1800-as években még álltak a falak, és mint tudjuk, a Szent Lőrinc kolostort a törökök a földszínével tették egyenlővé . Az 1-számu megfejtést erősíti az a tény, hogy 1849-ben találta meg Henszlmann Imre Szent Pál vörös márvány szarkofágjának darabjait a Budakeszi úti kolostorromok között. Ebből a tudományos történet írás arra a kővetkeztetésre jutott, hogy valóban itt lehetett a pálosokfőkolostorra. Arról viszontelfeledkeznek, hogy mikor a törökök1526-ban betörtek az ország központjába,csak féligpusztították el a Szent Lőrinc kolostort, majd sietve távoztak. Legközelebb 1541- be tértek vissza és befejezték a félbehagyott rombolást. Addig az atyák békességben éltek a részben helyreállított épületekben. Ezért nagyon valószínű ,hogy a szarkofág darabjait a szerzetesekmég időben átmenekítették az akkor még a régi fényében álló Szent Pál kolostorba.